Lady Macbeth

V nedávné době milovníci kinematografie mohli shlédnout upravenou filmovou adaptaci Leskovy povídky Lady Macbeth.
Povězme si něco o původní verzi povídky Lady Macbeth Mcenského újezdu, jehož podtitul by mohl klidně znít Zrození mrchy. Příběh o ženě oběti, která se stává sama tyranem, vyděsil i samotného Stalina. Novela se dočkala také hudebního zpracování v podání opery Dmitrije Šostakoviče. Jedná se o velmi zdařilou, nicméně velmi těžkou a náročnou operu.
 
hrad

Ve viktoriánské Anglii

Anglická filmová adaptace staví příběh do Viktoriánské Anglie.Hlavní hrdinka Kateřina je doslova prodána svému manželovi. Tchán i manžel se k ní nechovají hezky, každý ji svým způsobem ponižuje. Proto lze pochopit okamžik, kdy se Kateřina oddá v době manželovy i tchánovy nepřítomnosti drsnému sluhovi Sebastianovi, který se stává jejím milencem. Tchán nevěru své snachy odhalí. Kateřina ho otráví. Smrtí končí také manžel, který se po dlouhé době vrací domů, aby sjednal se svou sice nemilovanou ale jeho ženou pořádek. Do této chvíle je snad možné mít pro vraždy i pochopení, oba muži ji přece ponižovali.

hrabství

Příběh ovšem nabývá na drsnosti v okamžiku, kdy Kateřina zabíjí také nemanželského syna svého manžela, jehož babička uplatňuje dědické požadavky. Ve vraždě dítěte jí pomáhá Sebastian, který pod tíhou svědomí se ke zločinu přiznává a obviňuje i Kateřinu. Ta vinu rozhodně popírá a vinu hází na Sebastiana a svou služebnou, kteří jsou z jejího domu odvezeni v poutech a odsouzeni. Kateřina je shledána jako nevinná.

Film je hodně minimalistický, z netečné tváře Kateřiny Vás dříve či později začne mrazit. Na druhou stranu film nabízí zajímavé scenérie krajiny, která dokreslují ponurý a depresivní příběh. Původní předlohy se scénář drží jen do určité míry, proto divák nutně odchází s vědomím, že se musí seznámit také s originálním Leskovou novelou. 

4.7/5 - (3 votes)