Jak napsat svou první „knihu“?

Slovo „kniha“ je záměrně psáno v uvozovkách, neb nikdo si jistě nemyslí, že hned první literární dílo, které stvoří, bude bestseller a skutečná kniha v tradičním smyslu, bude to spíše hezký pokus o napsání textu o něco delšího, než je vzkaz na ledničce. Nicméně i Cameron začal nějakou prvotinou a pak natočil Titanic, a i da Vinci toho před Mona Lisou namaloval mnoho. Následující body vám tedy mohou být jednoduchou nápovědou pro začátek. Mnoho štěstí přeji, mí noví kolegové, spisovatelé-amatéři.psací stůl

  1. Čtení

Zní to paradoxně, ale pro dobré psaním musíte číst, okoukat pár obratů a prožít „na vlastní kůži“ každou minutu zápletky, nekopírujte samozřejmě, ale zmapujte si kompozici (průběh děje) a všimněte si, kolik postav je potřeba a jaké by mělo být prostředí příběhu. Samozřejmě přizpůsobte výběr knihy své plánované „knize“. Máte-li v plánu detektivku, sáhněte po mistrech z oboru – Jo Nesbo, Agatha Christie…
 

  1. Nápadník

Založte si „nápadníka“ – sešit, kde si budete psát úryvky textu, které vás napadnou cestou z práce v MHD, vlastní originální slovní obraty a veškerou možnou inspiraci.
 

  1. Šuplíková díla

Napadl vás skvělý moment, kdy stojí pět lidí v místnosti a zabředli do těžce filozofické debaty? Má to myšlenku? I když se vám tyto řádky momentálně nehodí, sepište to a založte do šuplíku, později se k textu vrátíte a třeba to bude začátek vaší další (již skutečné) knihy.
 spisovatel

  1. Vy

Nevíte, jaký příběh napsat jako první? No přece ten váš. Copak znáte něco lépe než svůj vlastní život? No asi ne, takže pište o sobě, něco přidejte, něco změňte, hlavně buďte originální a snažte se případné čtenáře zaujmout hned od začátku.
 

  1. Finále

„Kniha“ dopsána. A co teď? Můžete mít sebevědomí a poslat ji do nakladatelství. Prvotní štěstí bude už to, pokud si to někdo přečte, ano, dnešní nakladatelé jsou k nováčkům bezcitní. Možná ale právě vy budete ten šťastný/ta šťastná. Pokud ne či pokud to ani nezkusíte, dnes již existují webové stránky a fóra nás amatérů, kde si vzájemně radíme, jak uspět a mimo jiné zde lze získat pomoc k získání nějakých financí na to, abyste si své dílo vydali sami.
 

5/5 - (4 votes)