Jak se chovat finančně zodpovědně?

·         Najděte so práci
Nemáte práci? Nemůžete žádnou najít? Žijete z podpory? Přestaňte se chovat jako oběť systému. Žijeme v době prosperity, kterou lidstvo nepamatuje. Obecně lze říci „Kdo chce, pracuje, kdo nechce, nepracuje.“, takže opusťte všechny výmluvy, které vás aktuálně napadají.
Ať už budete vytírat podlahy nebo loupat brambory – udělejte to. Pevně uchopte svou finanční situaci a přestaňte se spoléhat na solidaritu druhých.
růst peněz
·         Utrácejte méně, než vyděláte
Pravidlo, které by mělo být tesáno do kamene. Přesto ho tolik domácností, nejspíše i díky vlivu masového konzumerismu, přehlíží. Pravidelně vyděláte 20 000 Kč měsíčně, ale utratíte 30 000? Pokud nemáte nějakého opravdu hodného sponzora, spirála dluhů na sebe nenechá dlouho čekat. Nepochybuji, že exekuce a osobní bankrot, není cíl, kterému se chcete přiblížit.
Pokud budete vycházet „šul nul“, stejně se do dluhů dostanete. Bez finanční rezervy nebudete totiž schopni pokrýt neočekávané výdaje, které určitě přijdou.
Teprve pokud jsou vaše příjmy vyšší než výdaje, jste schopni připravit se na krize časů budoucích, které vás, věřte mi, v životě určitě ještě překvapí.
Toto pravidlo pak neplatí pro správné kapitalisty. Podnikatele a investory, kteří umí zařídit, aby dluh vydělával. V těchto případech však neočekávám, že čtete tento článek.
prasátko z porcelánu
·         Daně, informovanost
Nepřiživujte se. Zároveň ale zbytečně stát nerozmazlujte. Zjistěte, jaké nároky vám náleží. Ať už je to forma úlevy na daních, nebo jiný druh odpočtů, daňová optimalizace vám může ušetřit spoustu peněz. Pokud této oblasti absolutně nerozumíte, nebojte se kontaktovat odborníka. Může vám ušetřit daleko více, než za jeho čas zaplatíte.
·         Plaťte včas
Ať už jde o plyn, účet za elektřinu, splátky hypotéky, nájem, nebo zdravotní pojištění, vždy dodržujte termín splatnosti. Vyhnete se tak zbytečným penále.

3/5 - (5 votes)