Helmy na motorku

Podle způsobu použití, účelu a stylu jízdy rozlišujeme několik typů. Otevřená moto helma nechrání bradu a obličej, používá se při nižších rychlostech, např. na skútru. Je potřeba používat navíc ochranné brýle. Integrální helma chrání celou hlavu, včetně očí a brady. Je komfortní a pohodlná, určená i pro delší jízdy. Její součástí může být i sklápěcí tmavá sluneční clona. Pro jezdce, kteří používají dioptrické brýle je vhodná výklopná helma, mnohem jednodušeji se nasazuje. Vhodně kombinuje vlastnosti otevřené a integrální helmy, výklopný mechanismus však nikdy nebývá tak pevný jako pevná bradová část. Moderní helmy disponují kvalitní ventilací, která brání zamlžování skla, sluneční clonou nebo např. komunikačními systémy.

matka s helmou

Velikost

Velikost helmy je důležitější, než by se mohlo zdát. Při pádu nebo nárazu větší než správná velikost nezajistí potřebnou ochranu hlavy. Naopak menší helma vás bude tlačit a způsobovat nepříjemné pocity už od jejího nasazení. 

Životnost

Obecně platí, že helma by se měla vyměnit po 3 letech i po každé nehodě, neboť v místě nárazu je uvnitř deformována a nemůže již tak plnit svou funkci. Helmu byste neměli nikdy nikomu půjčovat, protože její vnitřní prostor je vytvarován podle vaší hlavy. Jiná hlava jej tvaruje jinak a vytváří tak nežádoucí volný vnitřní prostor a tím i menší míru ochrany hlavy.
helma závodníka

Homologace

Všechny helmy musí mít homologaci, na českých silnicích platí evropská homologace označovaná jako ECE22-05. Nemá-li helma toto označení a není-li homologována, může být velmi nebezpečná a nesmí se používat.

Statistika

Kvalitní a řádně připevněná helma, dle sdělení Světové zdravotnické organizace, sníží riziko smrtelného zranění o téměř 40% a riziko těžkého zranění o více než 70%. V roce 2018 byl každou šestou obětí dopravní nehody v ČR motorkář, celkem jich zahynulo na českých silnicích 91.


Back To Top