Domácí mazlíčci v bytě

Domácí mazlíčci jsou nezbytnou součástí naší společnosti. Někteří z nás nemají nejmenší potřebu nechat kolem sebe pobíhat chlupaté stvoření, jiní si bez němé tváře nedokážou svůj život představit. Zejména děti mívají větší potřebu mazlit se s chlupatým stvořením, které je vždy rádo vidí a chce si hrát. Situace se ale může poněkud zkomplikovat, pokud bydlíte v bytovém domě.

Na prvním místě je třeba říct, že současná právní úprava nezakazuje vlastníkům bytů ani nájemníkům v pronajatém bytě vlastnit domácí zvíře. Na druhou stranu v tomto případě musíte zajistit dodržení všech souvisejících právních předpisů včetně dodržování domovního řádu a zejména nočního klidu. Štěkání psa přes den může být pro některé citlivější osoby obtěžující. V době nočního klidu se už jedná o přestupek, který může na základě stížnosti sousedů řešit policie. Nevydrží pejsek v noci v bytě sám, stýská se mu a vyje? Nezbývá Vám, než zůstávat doma nebo mu najít hlídání stejně jako malému dítěti.

I když dodržíte veškerá zákonem stanovená pravidla, nezapomínejte na to, že jednoduše žijete pod jednou střechou se spoustou dalších lidí, kteří nemusí mít stejný vztah ke zvířatům jako Vy. Tady potom záleží na všech obyvatelích domu. Jsou stížnosti na štěkání psa přes den oprávněné nebo je to rozmar nevrlého souseda? Vždyť neporušuje žádný zákon ani vyhlášku. A výtkám se nemusíte vyhnout ani od sousedů, kteří sami nějakého toho mazlíčka vlastní. Pokousal Váš pes sousedovu kočku? Nebo chytil mopslík z prvního patra od Vašeho voříška blechy?

Výčet případných problémů může být nekonečný. Jsme lidé, máme různé názory a životní hodnoty. Každý má jinou povahu a snese něco jiného. Každý tráví v bytě jiné množství času a lidé, kteří jsou přes den v práci, většinou nevědí, co se v tu dobu v domě děje. Pokud ale žijeme pod jednou střechou, měli bychom být v první řadě ohleduplní.

Majitelé mazlíčků by neměli obtěžovat své sousedy nepřiměřeným hlukem a nepořádkem. Někdy mě také napadá, že by měli uvážit, jestli to jejich konkrétní zvíře je do bytu vhodné nebo jestli se svým životním stylem zvládnou péči o zvíře. Na druhou stranu, jejich sousedé by měli přimhouřit oko, pokud se čas od času něco úplně nepodaří.

Back To Top