Tak trochu jiný svět: Jaké budou Vánoce a vrátíme se někdy do normálu?

Virus z Číny ochromil svět

Ano, že virus unikl z laboratoře kdesi v Číně, víme. Spekulovali jsme o tom už od začátku, chvíli trvalo, než vyplavala pravda na povrch a vlastně ani teď nevíme, jestli je tato pravda úplná. Jistě můžeme říct, že virus byl uměle vytvořen a stále mutuje, podobně jako každý jiný virus (například chřipka). Vypadá to, že řešení je nadosah v podobě vakcíny. Vlády různých zemí vkládají do vakcinace obyvatelstva velké naděje.

virus_ve_světě

Jen čas nám ukáže, jestli je tato cesta správná. Možná v některé z laboratoří objeví antivirotika, která by fungovala proti virům tak, jako fungují antibiotika proti bakteriím.

Svět zůstane jiný

Celosvětová pandemie ovlivnila každého z nás. Bojíme se, že se nám nedostane lékařské pomoci, když ji budeme potřebovat, dětem je poskytováno vzdělání v omezené formě, malí obchodníci a podnikatelé krachují, protože nemohou vydělávat peníze a splácet své pohledávky, lidé přichází o zaměstnání a životní jistotu, Ačkoliv se státy snaží pomáhat různými finančními kompenzacemi, spousta lidí je bez příjmů. Na tuto situaci nebyla připravena žádná země na světě, ale všichni se snaží, aby si pandemie vyžádala co nejméně lidských obětí. Až se za nějaký čas z této situace pomalu začneme dostávat, život nebude stejný.

finance_po_pandemii

Budeme si vážit toho, že můžeme kdykoliv navštívit své milované, že si můžeme posedět s přáteli v restauraci, nebo se projít večer po městě. Na druhou stranu možná budeme opatrnější na naše zdraví, budeme se vyhýbat kontaktu s větším množstvím lidí najednou a budeme dodržovat základní hygienická pravidla.

Letošní Vánoce jak je neznáme

Pokud máte blízké příbuzné v jiné zemi, nebo pokud třeba vaši rodiče patří do rizikové skupiny, letos s nimi nejkrásnější svátky v roce nestrávíte. Cestovat do většiny zemí se nesmí, takže zůstanete letos nedobrovolně odloučeni. Možná máte strach, že nakazíte rodiče či prarodiče, a proto se s nimi neuvidíte dobrovolně. Ještě že žijeme v moderní době a můžeme využít technologie, které nám nabízí kontakt přes obrazovku počítače či telefonu.