Proč lidé považují nebankovní hypotéky za nedůvěryhodné

Asi není třeba říkat, že hypotéka je v současné době u nás tím nejvyužívanějším způsobem financování koupě vlastního bydlení. A není divu, přeci jen ačkoliv se rozhodně finančně příliš nevyplatí, je to často jediný způsob, jak vysněný dům či byt získat. I když to znamená zadlužit se na mnoho let dopředu.

Pokud se pro ni však již rozhodneme, je otázkou, kterého z poskytovatelů si vybereme. Zatímco dříve totiž byly veškeré půjčky, nejen hypotéky, poskytovány pouze státem kontrolovanými bankami, dnes je situace jiná.

hypoteka2

Z půjčování peněz se stal obor podnikání jako každý jiný, a je třeba říci, že se jedná o obor poměrně výnosný. Není tedy divu, že jej banky zařadily mezi své běžné služby a že se jich chopili i soukromí podnikatelé.

Ti často zakládají firmy, specializované právě na nejrůznější druhy půjček. Výhoda je v tom, že nejsou tak pevně svázáni pravidly jako banky. Mohou si tedy dovolit nabízet i produkty, které banky zkrátka poskytovat nesmí.

I přes zjevné výhody je zde však fakt, že běžná veřejnost na tyto subjekty pohlíží s nedůvěrou. A je jedno, že nabízí třeba i nebankovní hypotéky Hypotekybezregistru.cz, které mají podstatně přístupnější podmínky, a tedy i větší pravděpodobnost, že bude žádost schválena.

hypoteka5

Proč zde tedy panuje taková nedůvěra? Má to co dělat s pověstí, které tyto společnosti obklopují. Konkrétně na ně lidé nahlíží jako na nespolehlivé, s podmínkami jednostranně výhodnými pouze pro ně. Vnímají je jako firmy, které existují jen proto, aby vás v konečném důsledku připravili o všechny vaše peníze, zatímco banky bývají obvykle považovány za solidní.

Ale je to skutečně tak, nebo se jedná pouze o předsudky, vytvořené na základě několika špatných příkladů? Jak už to bývá, odpověď je někde uprostřed. Neměli bychom tedy hledět příliš na to, zda je poskytovatel bankovní či nebankovní subjekt, ale spíše na to, jaké má reference, především od bývalých zákazníků. Věřte, že to hodně pomůže.

Back To Top