Kryptoměny lze těžit, je možné s nimi platit, mohou být zajímavou investicí a obchodním artiklem

Virtuální mince jsou skutečně jen virtuální – digitální. Na rozdíl od finančního oběživa se netisknou, vznikají pouze na základě složitých algoritmů, které zajišťují přesný počet mincí v oběhu. Matematické výpočty rovněž určují, kolik měny lze ještě vytěžit, a jaká je obtížnost těžby. Kryptoměny ovšem nejsou jen cílem těžebních zařízení (RIGů) , ale čile se s nimi obchoduje, dají se nakupovat a prodávat a provádět s nimi běžné výměnné transakce za zboží a služby. Jsou tedy jakýmsi ekvivalentem peněz, přičemž nejsou pod bankovní správou, potažmo pod centrální správou národních bank.

vektory

Výhodné poplatky

Zatímco klasickým bankovním převodem do zahraničí někdy hradíte poplatky od 1 do 3 procent a čekáte na platbu téměř 24 hodin, u kryptoměn převedete sumu v přepočtu za několik haléřů, a to takřka okamžitě. Jistou výhodou je i anonymita, bankovní ústav má dokonalý přehled o všech vašich platbách, a tím pádem je „teoreticky“ možné, aby k nim měl přístup kdokoli.

Těžba mincí

Virtuální peníze lze těžit. V dnešní době se těžba vyplácí spíše formou těžařských poolů, které umožňují jednotlivcům poskytnout výkon jejich speciálního stroje (rigu) v rámci většího celku. Těžit ve skupině je výhodnější kvůli vyšší pravděpodobnosti vytěžení bloku s větší výpočetní silou, přičemž se odměna rozděluje mezi jednotlivce podle těžebního výkonu.

kryptoměna

Investice

S virtuálními mincemi lze obchodovat na burze a lze do nich investovat finanční prostředky. Jedná se však o velmi volatilní investici, jejíž hodnota může prudce kolísat, a tak může proces nákupu a prodeje připomínat sázku do loterie. Jeden příklad za všechny: Bitcoin, jehož hodnota byla na počátku roku 2017 zhruba tisíc US dolarů, se na konci roku vyšplhal k hranici 20 tisíc a v březnu 2018 již poklesl na 6 tisíc USD.
Buďte však opatrní a neinvestujte do pyramidových pochybných projektů ve stylu her. V roce 2015 se snažil zlákat některé důvěřivce project Coinspace a nabádal je k investicím do měny S-coin s podezřele velkým ziskem až 50 procent. Snadné zbohatnutí je podezřelé vždy a mělo by vás nabádat k ostražitosti.