Nejlepší příprava pro předškoláky

Příprava do školy se nesmí podceňovat, a ačkoliv jistě nějaká probíhá i v mateřské škole, je lepší trénovat i doma. Jak jej správně připravit, na co nezapomenout, a které pracovní sešity se budou hodit?

Grafomotorika

Grafomotorika je takovým souborem psychomotorických činností, které vaše dítě vykonává při psaní, nebo při kreslení. Tréninkem se bude dítě zdokonalovat, a čím bude lepší, tím snáze se pak bude učit psát. Trénujte jej tedy kreslením různých tvarů, geometrických obrazců, rovných čar, elips, a podobných věcí. Pomůže i obtahování, při kterém se jeho ruka naučí těm správným pohybům. Pokud si nejste jistí, kde začít, pořiďte pracovní sešit, který mu s tímto tréninkem pomůže krok za krokem. Jedněmi z nejlepších jsou například cvičebnice Šimonovy pracovní listy – Grafomotorika a kreslení od Věry Pokorné, Grafomotorika pro předškoláky od Patricie Koubské, nebo pracovní sešity z edice Hravá pastelka.

školní tabule

Písmenka

Číst a psát se naučí ve škole. Není však na škodu, když dokáže poznat všechna velká tiskací písmena, a napsat své jméno. Písmena jej můžete naučit formou hry, kdy vyrobíte kartičky, a z jedné strany budou písmena, z druhé strany pak obrázky něčeho, co na dané písmeno začíná. Poté si zahrajete. Pokaždé když některé písmenko pozná, může kartičku otočit, podívat se na obrázek, a nechat si ji. Časem se tak pohodlně naučí všechna písmenka, a pak už jej hravě naučíte napsat své jméno.

Logické uvažování

Od prvňáčka ve škole se očekává, že už umí samostatně myslet. Proto musíte trénovat jeho logické uvažování. Nejlepší je trénink v podobě hledání cesty v různých bludištích, hledání rozdílů, nebo řešení snadných úkolů, a skládání puzzle. Šikovné jsou také pracovní sešity s hádankami, například Hádanky pro předškoláky od Svojtky.

holčička ve škole

Paměť a pozornost

K učení je paměť zkrátka potřeba, to ví každý. Děti však bývají zapomětlivé, což často způsobuje neschopnost udržet pozornost. Chcete-li tomuto problému předejít, poctivě se svým potomkem paměť trénujte. Klasikou je například pexeso, dále pak některé BrainBoxy, nebo ukrývání předmětů pod kus látky.